O brokułach jest już od jakiegoś czasu bardzo głośno ze względu na ich niezwykle wartości odżywcze. Warzywa te są bardzo smaczne i dodatkowo zawierają sporo cennych substancji. Oprócz witamin i minerałów w brokule jest sporo sulforafanu o działaniu przeciwnowotworowym. Co warto wiedzieć na temat tych zielonych kalafiorów?
Czas najwyższy poznać właściwości brokuł
Brokuł jest jednym z warzyw zaliczanych do rodziny krzyżowych. Znajdują się w niej także kapusta, brukselka, kalarepa, jarmuż czy rzodkiewka. Jedzenie brokuł bez wątpienia jest czymś, co wyjdzie nam na zdrowie. Zawierają one flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym i zmniejszającym ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Są to warzywa niskokaloryczne i o sporej zwartości błonnika, co oczywiście sprzyja utrzymaniu smukłej sylwetki. W brokułach znajdują się także witaminy A i K, które mają dobroczynny wpływ na stan skóry i kości. Z kolei zawarte w tych warzywach karotenoidy są niezbędne do prawidłowego widzenia. To właśnie w brokułach znajduje się sulforafan zmniejszający ryzyko zachorowalności na raka i choroby serca. Okazuje się, że spożywanie brokuł pozwala uchronić się przed nowotworem piersi, płuc, jelita grubego i prostaty.
W brokułach nie brakuje antyoksydantów, które chronią organizm przed destruktywnym działaniem wolnych rodników i stoją na straży młodzieńczego wyglądu. W surowych różyczkach znajduje się sporo witaminy C, która wzmacnia system immunologiczny. Obecność potasu w tym warzywie ma korzystny wpływ na naczynia krwionośne i ciśnienie krwi. W brokułach jest także wapń niezbędny do uchronienia się przed osteoporozą i problemami z kośćmi. W celu zachowania tych wszystkich dobroczynnych składników najlepiej byłoby jeść brokuły na surowo, gdyż są one wrażliwe na działanie wysokiej temperatury. Jeśli chcemy zjeść je na ciepło i w wersji al dente, to można przyrządzić je na parze – wystarczy zaledwie parę minut i będą gotowe do spożycia.