Zioła moczopędne – krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity podobnie, jak ziele mniszka lekarskiego znajdziemy na całym świecie. I podobnie jak on jest jednym z wielu ziół o właściwościach oczyszczających o moczopędnych. Surowcem zielarskim są zebrane w okresie kwitnienia, tj. od lipca do października, kwiatostany krwawnika.

Jak rozpoznać krwawnika?
Krwawnika znamy wszyscy, gdyż występuje on bardzo często zarówno na drogowych nieużytkach, polanach, przy drogach itp. Ziele krwawnika potrafi osiągnąć nawet wysokość 1 metra. Na roślinę składają długie łodygi, które dźwigają pierzasto wyglądające kwiatostany, złożone z drobnych białych kwiatków (czasem koloru różowego z żółtym środkiem).

Co w kwiecie siedzi?
Najważniejszymi składnikami krwawnika są garbniki, sole mineralne oraz flawonoidy. Te ostatnie znane są chociażby ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, czyli takich, które niwelują wolne rodniki. W składzie krwawnika znajdziemy także alkaloidy, które będą miały pozytywny wpływ na stan naszej skóry, a także liczne kwasy organiczne (mrówkowy, salicylowy, octowy), kumaryny, czy cholinę.

Lecznicze właściwości krwawnika
Krwawnik pospolity, wraz z mniszkiem, pokrzywą i lipą zalicza się w zielarstwie jako zioło moczopędne. Krwawnik stosuje się zarówno do oczyszczania organizmu od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Kiedyś wykorzystywano go również jako główny składnik maści umożliwiających szybsze gojenie się ran. Hamuje krwawienie, służy nawet do regulacji cykli menstruacyjnych.