Brzoza – korzyści ziołolecznictwa

Brzoza to drzewo, które od wieków wykorzystywane jest w ziołolecznictwie. W Polsce szczególnie popularna jest brzoza brodawkowata, która rośnie w lasach i na skraju dróg. Wielu ludzi uważa, że właściwości lecznicze brzozy pomagają w walce z różnymi dolegliwościami. Dlatego też, w niniejszym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób brzoza może działać na organizm oraz jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie jej w ziołolecznictwie.

Korzyści z zastosowania brzozy w ziołolecznictwie

Oczyszczanie organizmu

Brzoza posiada właściwości moczopędne, co oznacza, że pomaga usuwać z organizmu nadmiar wody oraz toksyny. Dzięki temu, stosowanie naparów z liści brzozy może być pomocne w oczyszczaniu nerek oraz wątroby, co wpływa na poprawę ich funkcjonowania.

Leczenie chorób skóry

Brzoza posiada właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że może być skuteczna w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca. Wyciąg z kory brzozy ma również działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, co wpływa na zmniejszenie ilości bakterii i grzybów na skórze.

Więcej o korzyściach stosowania brzozy można przeczytać na blogu LekiNatury.pl

Jak stosować brzozę w ziołolecznictwie?

Liście i kora brzozy mogą być stosowane w postaci naparów, nalewek oraz maści. Najprostszym sposobem jest przygotowanie naparu z liści brzozy. Wystarczy zalać łyżkę suszonych liści brzozy szklanką wrzącej wody, poczekać kilka minut, a następnie pić. Napar taki można stosować do 3 razy dziennie.