Dziurawiec zwyczajny należy do jednych z bardziej popularnych ziół. Herbatki można kupić w wielu sklepach spożywczych, a suplementy na jego bazie dostępne są w aptekach, drogeriach i sklepach zielarskich. Dlaczego jest tak chętnie wybierany? Jakie korzyści przynosi regularne stosowanie wyciągów z tej rośliny?
Na straży utrzymania optymalnej kondycji psychofizycznej – właściwości zdrowotne
Ziele dziurawca posiada wiele właściwości zdrowotnych. Po pierwsze, pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, zmniejszając dolegliwości bólowe, biegunki i wzdęcia. Przyczynia się do niwelowania stanów zapalnych w obrębie żołądka i jelit, a także działa moczopędnie i żółciopędnie. Stosowany zewnętrznie łagodzi zapalenia skóry oraz przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Często stosowany jest również jako środek do płukania gardła przy infekcjach.
Dziurawiec zwyczajny ma niemałe znaczenie w utrzymywaniu optymalnej kondycji psychicznej. Pomaga zachować pożądany poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, dzięki czemu jego suplementacja przydaje się w stresujących sytuacjach, okresach obniżonego nastroju, zaburzeniach lękowych lub depresji o łagodnym nasileniu. Jednoczesne stosowanie środków antydepresyjnych i ziela dziurawca należy jednak skonsultować z lekarzem, ponieważ preparaty mogą wchodzić ze sobą w reakcje, które zmieniają działanie medykamentów.
Jak rozpoznać działania niepożądane?
Przedawkowanie lub reakcje alergiczne na ziele mogą objawiać się różnymi dolegliwościami. Należą do nich m.in. zawroty i bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu oraz nietypowe reakcje ze strony układu pokarmowego. Zaobserwować można także tendencję do zwiększonego wydzielania potu. Co więcej, zażywanie suplementów z dziurawcem przy jednoczesnym długotrwałym przebywaniu na słońcu może wywołać oparzenia skóry – dzieje się to za sprawą właściwości fotouczulających tej rośliny.
W jakiej formie można stosować dziurawiec?
Dostępność suplementów z dziurawcem jest ogromna. W zależności od potrzeb, stylu życia czy preferowanej dawki można nabyć preparaty w formie herbatek ekspresowych, suszu ziołowego, nalewek, kapsułek i tabletek.